Varikosel Tedavisi

Varikosel rahatsızlığı çocuk sahibi olamayan erkeklerde en çok görülen durumlardan biridir ve tedavisi mümkündür.

Doktora Soru Sor

Tedaviyle ilgili bilgi için formu doldurun, sizi arayalım

  * Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. şahıslarla paylaşılmaz.

  Bilgi & Danışma Hattı

  Varikosel, erkeklerin testislerinde ortaya çıkan bir damar genişlemesi rahatsızlığıdır. Bu tür damar rahatsızlıkları ayakta meydana geldiği zaman varis, makat bölgesinde oluştuğu zaman hemoroit (basur), erkeklerin kasık bölgesinde ortaya çıktığı zaman ise “varikosel” adını alır.

  Varikosel, tedavi edilmeden kendiliğinden düzelebilen bir rahatsızlık değildir. Varikosel ameliyatları kısmen basit olsa da, başarılı geçen bir ameliyattan sonra bile rahatsızlık yeniden tekrar edebilir. Mutlaka tedavisi gerekir.

  Uzmanların tavsiyesi, önce ameliyatsız yöntemlerin tercih edilmesidir. 

  Rahatsızlık tedavi edilmediği taktirde, önce sperm azlığı (oligospermi), sperm şekil bozukluğu ve sperm ileri hareket zayıflığı gibi durumlara, daha sonra ise azospermi (hiç sperm olmaması) gibi daha büyük problemlere neden olabilir.

  Fitoterapide varikosel ile ilgili olumlu sonuç alınan pek çok farklı tedavi yöntemi mevcuttur.

  Müjdeli Haberler

  Varikoselin zararları nelerdir?

  Testis toplardamarlarında ergenlik döneminden itibaren başlayan Varikosel, erkeklerin yaklaşık yüzde 15’inde görülmektedir.

  Testislerdeki ısının yükselmesi ve damar yapısının bozulması ile başlayan rahatsızlık erkeklerde en sık görülen kısırlık sebeplerinin başında gelmektedir.

  Varikosel, başlarda kişi tarafından fark edilmese de, zamanla testislerde sarkmalara sebebiyet verebilir. Varikosel ilerledikçe sperm sayısı, ileri hareketlilik ve sperm morfolojisi gibi parametreler olumsuz etkilenmeye başlar. Tedavi edilmediği zaman bu süreç kişiyi azospermiye (hiç sperm olmamasına) kadar sürükler.

  Hastalık ilerledikçe kasığa ve bacağa vuran ağrılar ortaya çıkabilir. Testosteronun azalması ve yine ergenlik çağında meydana gelen testisin küçük kalması gibi problemler hastalığın yol açtığı problemlerdendir.

  Varikosel belirtileri nelerdir?

  Varikoselin en önemli belirtisi testislerdeki damarların kalınlaşarak yapısının bozulmasıdır.

  Damarlardaki yapının bozulması ve kirli kanın o bölgeden tahliye edilememesi sonucu testislerin üzerinde damarlar belirmeye başlar ve varikosel olan taraf aşağıya doğru sarkar.

  Varikosel teşhisi nasıl konur?

  Varikosel olduğunuzdan şüpheleniyorsanız ilk etapta bir üroloji doktoruna muayene olmanızda fayda var. Doktorunuzun ayakta yapacağı fiziki muayene ve ultrasonla size kolaylıkla teşhis koyabilecektir.

  Skortal renkli doppler ultrason ile testis damarlarındaki kan akışı ve damar çapları gibi ayrıntılar kolaylıkla görüntülenebilmektedir.

  Bu muayene varikoseliniz varsa bunun hangi derecede olduğu konusunda da teşhis imkanı sunacaktır.

  Kaç çeşit varikosel vardır?

  Doktorunuzun yapacağı fiziksel muayene ile varikoselinizin derecesi de tespit edilebilir. 3 ayrı derecede varikosel çeşidi vardır. Bunlar;

  1. Derece: En hafif varikoseldir. Öksürük ya da ıkınma ile fark edilebilir.

  2. Derece:  Orta derecelidir. Doktorun ayakta elle yaptığı muayene ile tespit edilebilir.

  3. Derece:  Elle muayeneye ya da ultrasona gerek kalmadan gözle de görülebilen varisli damarlarla kaplı olan çeşittir. Hastalığın en ağır tipi budur.

  Varikosel tedavisi nasıl yapılır?

  Eğer size varikosel tanısı konulmuşsa mutlaka tedavi olmalısınız. Aksi takdirde sperm sayı ve kalitenizin düşmesinin yanı sıra hormonlarınızın bozulması ve ayrıca performans sorunları yaşamanız kaçınılmazdır.

  Varikosel hastalarındaki tedavi süreci hastalığın seyriyle doğru orantılıdır. Kişi çocuk sahibi olmak istiyor ve varikoseli buna engel oluyorsa ya da cinsel manada sıkıntılar çekiyorsa tedaviye hemen başlanmalıdır.

  Varikosel tedavisinde ameliyat bir yoldur. Ameliyat 1 saat kadar sürer. Testislere yapılan operasyonda varisli toplardamar diğerlerinden ayrılır ve bağlanır. Başarı oranı operasyonu yapan hekime göre değişebilir. Operasyon hayati derecede hassas bir bölgede olduğu için ameliyat hata kabul etmez. Bu sebeple çoğu kişi ilk etapta ameliyat tercihini değil, alternatif tıbbi yöntemleri denemektedir.

  Ameliyatsız tedavi olmak isteyenler tamamının tercih edeceği yol bitkisel tıbbi ürünlerdir. Varikosel tedavisinde uzunca yıllardır sıklıkla kullanılan At kestanesi, Gotu Kola ve Üzüm çekirdeği ekstreli birçok karışım günümüzde de başarıyla kullanılmaktadır.

  Whatsapp Danışma Hattı

  Yeşilova Mah. Yeşilova Yan Yolu. Engin Plaza Kat:1 D:1, 34295 Küçükçekmece/İstanbul

  0507 464 09 09
  0212 603 91 29

  Dr. Hakan Özkul
  Bilgi & Danışma Hattı

  Open chat
  Danışma Hattı