Hormon Bozukluğu

Hormon bozukluğu, çocuk sahibi olamayan kadınlarda en çok görülen durumlardan biridir ve tedavisi mümkündür.

Doktora Soru Sor

Tedaviyle ilgili bilgi için formu doldurun, sizi arayalım

  * Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. şahıslarla paylaşılmaz.

  Bilgi & Danışma Hattı

  Hamileliği Engelleyen Faktörler

  Günümüzde Çocuk sahibi olmak isteyen ailelerin yaklaşık %20’sinde gebelik sorunu yaşanmaktadır. Bu sorunun 3’te birlik kısmı kadından, 3’te birlik kısmı erkekten, 3’te birlik bir kısmı da hem kadın ve hem de erkekten kaynaklanıyor. 

  İşte gebelik oluşumunu engelleyen başlıca faktörler:

  – Kadında hormon düzeninin bozulması

  • Kadında yumurta gelişimi ve çatlamasını sağlayan hormon seviyelerinin bozulması,

  • Genç kızların ilk adet dönemleri ile menopoza yakın kadınlarda, yumurta oluşum ve çatlamasında oluşan sorunlar,

  • Düzenli adet gören kadınlarda anovulasyon yani yumurta gelişememesi,

  • Polikistik over sendromu (PCOS) gibi temelinde hormonal bozukluk olan bazı hastalıklarda düzenli yumurta gelişiminin olmaması,

  • Yumurta üretimini sağlayan hormonlarda bozulmaya yol açan; kısa zamanda çok fazla kilo alma ya da zayıflama, stres, bilinçsiz yapılan ağır aktiviteler, adreno genital sendrom, erken menopoz ve kısa luteal faz gibi çeşitli hastalıklar kısırlığa neden olmaktadır.

  – Rahim ve tüplerdeki hastalıklar

  • Tüp kanallarında; cerrahi müdahaleler, geçirilmiş iltihabi hastalıklar, apandisit, bağırsak ya da başka sebeplerle yapılan karın ameliyatları ile ‘Klamidya’ gibi cinsel yolla geçen bakterinin iltihabından kaynaklanan tıkanıklıklar.

  • Rahim kaslarının anormal şekilde büyümesi ile oluşan, yumurtalıkların yer değiştirmesine ve tüplerin tıkanmasına neden olabilen miyomlar. Miyomlar gebe kalmaya engel olduğu gibi döllenmiş yumurtanın rahimde tutunmasını engelleyerek de gebelik oluşumunu sınırlandırabilir.

  • Rahim zarının, rahim dışında bir yerlerde büyümesi ile oluşan endometriozis hastalığı (çikolata kisti). Toplumdaki kadınların %5’inde tespit edilen hastalık, gebe kalamayan kişilerin yaklaşık % 30’unun önemli bir sorunudur.

  • Rahimdeki gelişimsel bozukluklar, çift rahim, rahimde perde olması, rahim gelişmesinin yetersiz olması gibi sorunlar.

  Çocuk sahibi olmak amacıyla danışmanlık almak için Dr. Hakan Özkul Ücretsiz Danışma Hattını arayabilirsiniz. 

  Dr. Hakan Özkul Danışma Hattı: 0507 464 09 09

  – Kadında oluşan Metabolik hastalıklar

  • Diyabet,

  • Bağışıklık sistemini etkileyen sorunlar,

  • Karaciğer ve böbrek hastalıkları,

  • Kistik fibrozis gibi genetik geçişli hastalıklar,

  • Pıhtılaşama bozuklukları

  • Tiroit hastalıkları gibi sorunlar, gebe kalma şansını azaltmakta ya da gebelik gerçekleşmişse bile düşük ve erken doğum riskini artırmaktadır. Bu gibi metabolik, kronik ve endokrin hastalıkları olan kişilerin, gebelik planlaması öncesinde gerekli tedavileri yapılmalıdır.

   Kadınlarda ileri yaş
  Kadınlar hayatları boyunca kendilerine yetecek kadar yumurta rezervi ile doğar. Yaşın ilerlemesi ile bu rezervler yavaş yavaş azalırken, 40 yaşından sonra sayıca azalmanın yanında yumurta kalitesi de düşmeye başlar. Kadınların yaşı ile yumurta sayı ve kalitesi doğrudan bağlantıdır. Ama bu rezervin takviye edilebileceği unutulmamalıdır. 38 yaş altı kadınlarda herhangi bir sorun yoksa ve bir yıllık deneme sonrası gebelik gelişmesi olmamışsa, 35-40 yaş arasındaki kadınlarda 6 ay sonrasında gebelik söz konusu değilse ve 40 yaş üstü kadınlarda ise hiç vakit kaybetmeden doktora başvurulması gerekir.
   
  Erkeklerde sperm kalitesinde bozulma
  Gebeliği engelleyen bir diğer neden de erkeklerde sertleşme ile azalmış ve kalitesi bozulmuş spermdir. Sperm kalite ve sayısının azalması, sertleşme problemleri ve daha nadir görülen hastalıklar erkeklerde kısırlığın en önemli 3 sebebini oluşturur. Günümüzde çok sık olarak tespit edilen varikosel denilen testis damarlarının genişlemesinde testis ısısı artar ve testislerden sperm hücresi üretimi ve kalitesi bozulur. Aynıca erkeklerde daha önceden geçirilmiş kasık fıtığı ya da çocukluklarında inmemiş testis nedeniyle yapılmış ameliyatlar da sperm kalite ve sayında anormalliklere neden olmaktadır. Ama günümüzde sperm sayı ve kalitesinin farklı fitoterapi yöntemleri ile arttırıldığının unutulmaması gerekir. 
   
  – Aşırı Alkol ve Sigara Kullanımı
  Aşırı miktarda alkol ve sigara tüketiminin, hem kadın hem de erkek için kısıklık faktörü oluşturarak gebeliği engellediği belirlenmiştir. Sigara tüketimi kadınlarda hücre yıkımını artırırken, hücre yenilenmesini yavaşlattığı için erken menopoz oluşumunun da sebepleri arasındadır. Ayrıca gebelik sırasında aşırı miktarda sigara ve alkol kullanımı da erken doğuma ya da bebekte anomalilere yol açmaktadır.
   
  Aşırı zayıflık veya şişmanlık
  Aşırı zayıflık ya da şişmanlık, adet döngüsünü bozabilmekte ve gebelik oluşum şansını azaltmaktadır. Erkeklerdeki şişmanlık ise sperm sayı ve kalitesinin azalmasına neden olduğundan yine aynı şekilde bebek sahibi olma şansını azaltmaktadır.
   
  Kanser ilaçları
  Kanser tedavisinde kullanılan kemoterapi ilaçları ve ışın tedavileri, sperm sayı ve kalitesini bozmakta, kadınların menopoza girmesine neden olmaktadır. Bu tür hastalığı olan kadın ya da erkekler, tedaviye başlamadan önce yumurta ve sperm dondurma yöntemleri ile tedavi sonrasında çocuk sahibi olma şansına sahiptir.
   
  Vajinal kuruluk
  Vajinal kuruluk sorunu olan kadınların kullandığı kayganlaştırıcı maddeler, sperm kalitesini olumsuz etkileyerek gebelik oluşumunu geciktirebilen önemli faktörler arasındadır.
   
  Kadının Yumurtlama Döneminde Cinsel İlişkiye Girilmemesi
  Kadınların yumurtlama dönemlerine dikkat edilmeden cinsel ilişkiye girilmesi bazen hamilelik sürecini uzatmaktadır. Bununla ilgili bir takvim belirleyip ona göre cinsel ilişkiye girilmesinde fayda vardır. 
   
  Aşırı stres 
  Aşırı stres ve üzüntü kadında hormon bozukluğuna, erkekte de cinsel fonksiyon bozukluklarına sebep olabilmektedir. 
   
  Düzensiz Cinsel İlişki
  Gebelik için ideal olan haftada 2 kere düzenli ilişkidir. Eğer çiftler arasında herhangi bir nedenle haftada 1 veya daha seyrek cinsel ilşki meydana geliyorsa hamilelik oluşması zorlaşır, gecikir. Unutulmamalıdır ki; erkekte spermin en taze ve ileri hareketi en fazla olduğu dönem 3. Gündür.
   

  Müjdeli Haberler

  TV Programlarımız

  Yeşilova Mah. Yeşilova Yan Yolu. Engin Plaza Kat:1 D:1, 34295 Küçükçekmece/İstanbul

  0507 464 09 09
  0212 603 91 29

  Dr. Hakan Özkul
  Bilgi & Danışma Hattı

  Open chat
  Danışma Hattı