Erkeklerde Kısırlık Tedavisi

Erkeklerde en çok görülen durumlardan biridir ve tedavisi mümkündür.

Doktora Soru Sor

Tedaviyle ilgili bilgi için formu doldurun, sizi arayalım

  * Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. şahıslarla paylaşılmaz.

  Bilgi & Danışma Hattı

  Erkekte Kısırlık Nedenleri Nelerdir?

  Erkekteki kısırlık nedenlerinin başında sperm azlığı gelmektedir. Sperm azlığı, erkek menisinde çocuk sahibi olmak için gerekli olan canlı hücre sayının yeteri kadar bulunmaması durumudur. Erkeklerde en çok görülen kısırlık nedenlerindendir. Sağlıklı bir erkek sperminde mililitrede en az 15 milyon, toplamda en az 39 milyon olması gereklidir. 

  Öte yandan spermin sayısının yanı sıra ileri hareketliliği ve morfolojisi (şekil bozukluğu) de önemlidir. 

  Kısaca sağlıklı bir sperm için sayı, hareketlilik ve şekil bozukluğu çok önemlidir. 

  Sperm Azlığının Sebepleri

  1 – Varikosel: Testis torbasında meydana gelen damar genişlemesi olayıdır. Ayaklarda görülen damar genişlemesine varis, makat bölgesinde görülen damar genişlemesine hemoroid (basur) denilirken, aynı şekilde erkek testislerinde görülen damar genişlemesi olayına da varikosel adı verilmektedir. 

  Varikosel erkeklerde kısırlığa sebep olan en önemli farkötlerden biridir. Kısır olan erkeklerin yaklaşık yüzde 25’inde görülmektedir. 

  2 – Bozuk sperm hareketleri: Spermlerin yumurtada doğru düzgün bir şekilde hareket edememesi durumuna denir. Spermin hareketi bozuk ise sperm yumurtaya doğru ulaşamaz ve bunun sonucunda döllenme gerçekleşmemiş olur. 

  Sperm hareketleri; ileri hızlı, ileri yavaş ve yerinde diye farklı kategorilere ayrılmıştır. İleri hareket eden sperm sayısının az olması hamileliği engellemektedir. Sigara başta olmak üzere doğal olmayan birçok şeyin insan bünyesine zarar verdiğini düşündüğümüzde, sperm hareketlerinin bozulmasının sayamayacağımız kadar fazla nedeni olabilir.  

  3 – Yerinde olmayan testis: Erkeklerde testisin içerisinde iki yumurta bulunur. Her iki testinin cenin gelişimi sırasında karnından testis torbasına doğru inmesi gerekir. Testislerin inmemesi durumuna inmemiş testis adı verilmektedir. Erken tespit edildiğinde sıklıkla basit bir cerrahi operasyonla düzelebilmektedir. Tedavi edilmezse testisler vücut içerisinde ısıya maruz kalır ve zarar görürler, bu durumda sperm üretimi zarar görür. Bu gibi durumlar da sperm azlığına sebebiyet verir.

  4 – Testosteron eksikliği: Bu durum testislerden hipotalamusu etkileyen hormonları üreten beyindeki hipofiz ismi verilen bezin etkilenmesi sonucu ortaya çıkar. Bu problem erkekte sperm azalmasına neden olur.

  5 – Enfeksiyonlar: Spermlerin azalmasında enfeksiyonlar oldukça etkilidir. Bel soğukluğu gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklarda vücuda enfeksiyon girmesi sonucu erkek infertilite ile karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Bu enfeksiyonlar vücutta yara dokuları meydana getirerek sperm ile geçiş noktalarını engelliler. Bu da spermlerin azalmasına neden olur.

  6 – Geri boşalma: Erkekte oluşan orgazm sırasında sperm penisten dışarı atılmanın yerine idrar kesesine doğru yol alır. Bu durumda prostat ve bazı ilaçların kullanımı ile birlikte spermin az olmasına neden olur. Tedavi edilmesi gerekir.

  7 – Kanser: Sperm azlığının etkileri arasında kanserde yer alır. Kişiye uygulanan radyasyon ve kemoterapi gibi tedavi şekilleri sperm üretimini etkiler. Radyasyon vücuda ne kadar fazla alınırsa testislerde o oranda etkilenir. Ayrıca kanser sebebiyle testislerin alınması kısırlığa neden olacağından spermlerin yok olmasına sebep olur.

  8 – Testislerin ısınması: Testislerin bir şekilde ısınması spermi etkileyen en büyük problemler içerisinde yer alır. Kişinin aşırı sıcağa maruz kalacak bir mesleği olması (örneğin uzun yol şoförü, hamamcı, döner ustası) kısırlığa sebebiyet verebilir. Vücut ısısının aniden yükselmesi sperm sayısının azalmasına neden olurken; spermin üretimine olumsuz yönde etki eder.

  9 – Sigara ve dengesiz beslenme: İçinde 6000 binden fazla zehri barındıran sigara ve diğer tütün ürünleri de erkekte sperm üretimini direk etkileyen problemler arasındadır. İşlenmiş gıdalarla düzensiz beslenme tarzı da yine kişinin cinsel hayatını ve erkekte sperm üretimini etkilemektedir. 

  Müjdeli Haberler

  TV Programlarımız

  Yeşilova Mah. Yeşilova Yan Yolu. Engin Plaza Kat:1 D:1, 34295 Küçükçekmece/İstanbul

  0507 464 09 09
  0212 603 91 29

  Dr. Hakan Özkul
  Bilgi & Danışma Hattı

  Open chat
  Danışma Hattı